fbpx

Úpravy zahrady vysoce kvalitnímí nátěrovými systémy


Kromě klasických jarních prací na zahradě se zeminou, střiháním stromů a keřů, sadbou apod., je po určité době též potřeba provést i údržbu dřevěných prvků, které se na ní po dobu jara až podzimu, nebo celoročně nacházejí.

Jedná se o sedací soupravy se stolem, různé druhy laviček, pergoly, různé zahradní domky, dětské koutky, ochranné plůtky a oplocení zahrady atd. Zanedbání této potřebné údržby se zpravidla nevyplatí, neboť je pak potřeba provést rozsáhlejší a finančně náročnější opravy. Při údržbě a opravách je účelné používat kvalitní materiály a nátěrové systémy a dodržovat výrobcem předepsané technologické postupy a podmínky. Kvalitní materiály při dodržení předepsaných podmínek a postupů značně prodlouží životnost a navýší užitnou hodnotu opravovaných věcí a potěší svým novým vzhledem. Postup při výběru vhodných materiálů na provedení údržby nebo opravy je dán původním, nebo stávajícím stavem povrchové úpravy dřeva a jeho poškozením. Nejčastěji jsou použity různé druhy bezbarvých a barevných lazur, bezbarvé laky a barevné lesklé, či polomatné až matné krycí laky. K těm vysoce kvalitním lazurovacím a krycím barevným lakům a systémům patří ty, které nesou označení BRILLUX. Velice dobře kryjí a při nátěru se dobře rozlévají. Takže za použití kvalitních štětců a válečků jsou vhodné nejen pro profesionála, ale i laika. Přitom je třeba vědět, jak a kdy který použít, aby vynaložená investice nebyla zbytečná.

Lazurové nátěry

Jejich výhodou je poměrně jednoduchá práce bez opalování, nebo náročného mechanického odstraňování zbytků laků. Nejjednodušší je včasný „oživovací“ lazurovací nátěr. Při větším opotřebení je třeba dělat lazurovací nátěry dva. Při velkém opotřebení, nebo dokonce zašednutí se sklonem k hnilobě je nutné tyto plochy nejprve oškrábat, nebo jinak mechanicky odstranit silně napadené části a celou
plochu dle potřeby přebrousit. Pak následuje sytě nanášený bezbarvý impregnační nátěr (Brillux 550), který omezuje vstup vlhkosti do dřeva, chrání dřevo před modráním a škůdci. Tento nátěr je pro nové venkovní lazurovací nátěrové systémy nepostradatelným prvním nátěrem.

Následují pak minimálně dva vybrané lazurovací nátěry podle technologických postupů a podmínek uvedených v příslušných technologických listech. Lazury se vyrábějí v řadě základních barevných odstínů a lze je tónovat dle vzorníků BRILLUX. Nejčastěji se používá silnovrstvý lazurovací systém s dlouhodobým ochranným účinkem, tixotropní, hedvábně lesklý (Brillux 580) s vysokou povětrnostní odolností. Je nejlepší ochranou proti UV záření a lze jej objednat i jako Protect kvalitu, tj. s ochranným filmem proti napadení houbami (plísní). Používá se i hluboko pronikající lazura Brillux 620 (matnější povrch než je u 580), která rovněž existuje v Protect kvalitě. Také se používají lazurovací systémy např. s hedvábně lesklou gelovou lazurou Brillux 510 a hedvábně lesklou hnědou lazurou na ploty – Brillux 558.

Bezbarvé laky

Bezbarvé laky se již tak často nepoužívají, jak tomu bylo dříve. Nevýhodou je na sklonku jejich životnosti vzhled (loupou se) i náročné odstraňování jejich zbytků. Vyrábí se venkovní bezbarvé laky Brillux 780 (matný), a 784 (vysoce lesklý).

Krycí laky

Jsou též velice používané jako lazury. Vyžadují ale náročnější přípravu pod základní nátěr (velké broušení, nebo chemické odstraňování základní a zpravidla i vrchní barvy). Základní i vrchní barvy (vodou ředitelné i rozpouštědlové) se dají nanášet vhodnými štětci a válečky, nebo i stříkáním. Nejlepší je přitom odstranit všechny zbytky nátěru, či alespoň jejich nenosné části, přičemž nosné části je nutné odmastit zpravidla lehkým přebroušením. Pokud je již barva slezlá, tak před lazurami je nutno použít jako první nátěr impregnační nátěr Brillux 550 stejně jako. Následuje pak 1 až 2x nátěr základní (bílý nebo barevný) Brillux 835 (pro rozměrově stálé dřevěné výrobky), nebo Brillux 850 pro výrobky rozměrově nestálé (např. oplocení apod.). Další dva nátěry se provádějí vrchním barevným lakem v lesklém, nebo polomatném provedení.

Nejčastěji používanými vrchními laky na dřevo jsou rozpouštědlový vysoce lesklý lak Brillux 840, či matný lak 880, oba ve vybraných standardních odstínech, nebo za příplatek v mnoha dalších odstínech podle vzorníků Brillux, RAL apod. Z vodou ředitelných se používají vysoce lesklý lak Brillux 275 (atestován i pro dětské hračky) nebo matný lak Brillux 270 oba rovněž ve standardních barevných odstínech
a řada jiných za příplatek. Pro rozměrově nestálé prvky se používá zejména vodou ředitelná akrylátová krycí barva Brillux 871 ve vybraných standardních odstínech. Všechny uvedené laky se dají též nanášet stříkacími zařízeními s doporučenými tlaky a tryskami. Pro nízkotlaké stříkání technologií XVLP se používají speciální vodou ředitelné Hydro-PU-XSpray laky Brillux 2220 (plnič, základ) a jako vrchní Hydro-PU-
-XSpray laky Brillux 2288 ve velkém množství barevných odstínů.

Napsat komentář