Ošetření vnitřních ploch staveb napadených plísní


Plísně jsou přirozenou součástí přírodního prostředí. Objevují se stejně jako ve venkovním prostředí, tak i v interiérových prostorách.

Zatížení plísňovými spory přenášenými vzduchem do obytných prostor se nedá zabránit, k průniku jim stačí již okenní ventilace. Nejnovější výzkumy Chemického institutu Maxe Plancka a Univerzity Johannese Gutenberga v Mohuči uvádějí, že v 1 m3 se nachází 1000–10000 spor,
z nichž část se již po vdechování může usadit v lidském organizmu (obr. 4 a 5). To znamená, že již při dýchání na „čerstvém vzduchu“ existuje možnost vdechnout škodlivé spory. Když se k tomu připojí zatížení ve vnitřních prostorách způsobené růstem plísní a další tvorbou spor, může to způsobit různé zdravotní potíže. Výzkumy, které se provádějí od devadesátých let ukazují, že uživatelé vnitřních prostor zatížených plísní často trpí nemocemi dýchacího ústrojí (70 %) a alergiemi (50 %). I když se bezprostřední souvislost mezi onemocněním a přítomností plísní nedá vždy prokázat, výzkumy potvrzují, že přítomnost plísní představuje zdravotní nebezpečí.

Příčiny rozšíření plísní

Plísně ke svému růstu potřebují především vlhkost. K zabránění výskytu plísní je třeba především odstranit živnou půdu pro jejich růst, to je vysušit ohrožené plochy a odstranit příčiny vlhčení.
Původ vlhkosti podkladu může být například:

  • Zatékání dešťové vody (střechou, trhlinami ve zdi, vadné okapy nebo svody);
  • Vysoká vlhkost novostaveb;
  • Kondenzovaná voda (nedostatečným vytápěním a větráním, tepelnými mosty obvodového zdiva, nedostatečným tepelným odporem
    zdiva);
  • Poškození vodovodního nebo odpadního potrubí.

Příčinou výskytu plísní nejsou vždy stavební poruchy, nýbrž ve velké míře i chování uživatelů prostor. Především se jedná o návyky nedostatečného větrání, které může výskyt plísní způsobit.

Zamezení výskytu plísní

Všechna opatření, která zajišťují suché povrchy objektů, pomáhají zabránit výskytu plísní. Zároveň může výskyt plísní omezit zredukování živné půdy pro jejich růst. Často může nasazení alkalických silikátových nátěrů místo disperzních nátěrů nebo tapet zabránit výskytu plísní.

Sanace ploch napadených plísní

Pokud se objeví plísně ve vnitřních prostorách, měly by se neprodleně odstranit. Zároveň by se měly zjistit příčiny vlhkosti a ty rovněž odstranit. Malé plochy mohou být ošetřeny například 70% alkoholem nebo chlorovou dezinfekcí.

Úpravy povrchu

K samotnému zamezení výskytu plísní na stěnách a stropu je možné využít dva způsoby. Při prvním se použijí nátěrové hmoty s obsahem účinných látek, které bezpečně plísně zlikvidují. Tyto látky jsou obvykle vhodné i pro alergiky a měly by být pro užití v obytných prostorách odzkoušené a schválené. Podle německého předpisu AgBB je schválený produkt pro protiplísňové nátěry v obytných prostorách Brillux Ochrana proti plísni 930 (kontakt na titulní straně časopisu). Pokud je však příčina vzniku plísní odstraněna, je protiplísňový nátěr s účinnými látkami nadbytečný. Pak je možné použít silikátové nátěry bez účinných látek a bez omezení i pro alergiky. Silikátové barvy zabezpečují vzhledem ke své vysoké alkalitě i dobrou ochranu proti obnovení výskytu plísní. Ve spojení se Silikátovou klimatickou omítkou ELF 1808, která je schopna nadbytečnou vlhkost odvádět, představuje toto řešení nejšetrnější variantu k životnímu prostředí. Jemná Silikátová klimatická omítka ELF 1808 je schopna absorbovat v průběhu 1 hodiny cca 35 g/m2 vlhkosti.

Například pokud je výměra povrchu obytného prostoru 20 m2, potažena touto omítkou, je celkové množství absorbované vody přibližně 1400 g. Pokud vlhkost vzduchu v dané místnosti stoupla například vařením nebo sprchováním z 50 % na 95 % relativní vlhkosti, mělo by to za následek zvýšení vlhkosti vzduchu o cca 500 g s ohledem na objem vzduchu v místnosti. Silikátová klimatická omítka ELF1808 dokáže téměř ztrojnásobit množství absorbované vody a po snížení vlhkosti v místnosti je zpětně uvolnit do vzduchu místnosti.
I když má podklad dobré absorpční schopnosti, je třeba dostatečně větrat a tím zabránit dlouhodobému zvýšení vlhkosti. Absorpce vychází z předpokladu, že absorbovaná vlhkost se znovu uvolní.

Příklady dalších účinných preparátů

  • Univerzální fungicid 542 – speciální koncentrát k účinné dezinfekci a odstranění plísní a hub z napadených ploch.
  • Protiplísňová dezinfekce Anti-Schimmel 3430–schválený dezinfekční prostředek proti plísním, houbám, bakteriím, řasám ve vnitřních prostorách na omítce, barvách, obkladačkách, kamenech atd.
  • Ochrana proti plísni 930 – speciální interiérová barva s účinnými látkami k ošetření ploch napadených plísní, houbami, řasami, především z důvodu vysoké vlhkosti v místnosti.
  • Barevný koncentrát ELF 9018 – silikátová tónovací pasta vhodná i pro alergiky pro tónování silikátových barev pro vnitřní i venkovní
    použití.
  • Silikátová vnitřní barva ELF 1806 – pro kvalitní vnitřní malby, především na minerální podklady, vhodná i pro alergiky.

 

Žádné komentáře

Napsat komentář